Przejdź do treści

Formuła I a koronawirus. Wirtualne ściganie receptą na brak GP?

formula 1 i koronawirus

Panująca epidemia koronawirusa doszczętnie sparaliżował świat sportu. Jedną z najbardziej poszkodowanych dyscyplin jest Formuła 1 – w tym momencie odwołano lub przełożono już 9 z 22 zaplanowanych wyścigów. Żeby chociaż częściowo zadowolić fanów szybkiego ścigania, utworzono serię Grand Prix F1 Esports.

Sezon F1 odwołany przez koronawirusa?

Takie głosy coraz częściej pojawiają się wśród osób w środowisku wyścigów formuły 1. W tym momencie odwołano już Grand Prix w Australii, Bahrajnie, Wietnamie, Chinach, Holandii, Hiszpanii, Monako, Azerbejdżanie oraz Kanadzie. Póki co Liberty Media, organizator Mistrzostw Formuły 1, planuje powrót do ścigania w drugiej połowie czerwca, kiedy to miałoby się odbyć GP Francji. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ Francja jest jednym z największych ognisk epidemii w Europie.

Wygląda więc na to, że tegoroczny sezon Formuły 1 zostanie całkowicie odwołany.

Grand Prix F1 Esports – wirtualne ściganie w Formule 1

Z takiego rozwoju sytuacji najmniej zadowoleni są oczywiście fani F1 oraz bukmacherzy i ich klienci. To właśnie z myślą o nich powstała seria Grand Prix F1 Esports, gdzie najlepsi kierowcy świata biorą udział w wirtualnych wyścigach. Do rywalizacji przystąpili między innymi Charles Leclerc (Ferrari), Alex Albon (Red Bull), George Russell (Williams), Lando Norris (McLaren) and Nicholas Latifi (Williams).

Każdy wyścig, wraz z kwalifikacjami trwa około 90 minut i odbywa się w grze F1 2019. Transmisja jest dostępna na oficjalnych kanałach Formuły 1 na YouTube, Twitchu oraz Facebooku, gdzie fani mogą śledzić poczynania swoich ulubionych zawodników. Póki co, straty będą odbywać się w każdą niedzielę, aż do połowy maja. Jak zaznaczają organizatorzy, rywalizacja ma charakter jedynie rozrywkowy i nie będzie prowadzona klasyfikacja wirtualnych mistrzostw.

Oglądaj Bahrain Virtual Grand Prix 2020 od użytkownika Formula1 na www.twitch.tv

Pierwszy wyścig wirtualnej rywalizacji odbył się 22. marca na torze Sakhir (GP Bahrajnu). Triumfował w nim gracz o nicku Guanyu_Zhou – młody chiński kierowca wyścigowy wcześniej występujący we włoskiej Formule 4.

Czy wirtualne wyścigi wejdą także do oferty legalnych bukmacherów? Póki co możemy znaleźć oferty na wirtualne wyścigi w ramach sportów wirtualnych. Poczekamy i sprawdzimy.