Przejdź do treści

Ciekawostki z WRC

Top ciekawostki o rajdach wrc

Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata – WRC to obecnie najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, która posiada swoją bogatą historie. We wcześniejszym tekście (tutaj) przedstawiono rozwój tej dziedziny sportu, w poniżej zawarto ciekawostki na temat rywalizacji o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców.

Oto kilkanaście zaskakujących i ciekawych danych na temat zawodów WRC:

 1. Klasyfikacja kierowców w zawodach WRC, czyli kolejność zawodników pod względem liczby zdobytych punktów w czasie rajdu, zostaje obliczana w oparciu o sposób powstały jeszcze w 1977 roku.
 2. Pierwszym Polakiem, który zdobył punkty w klasyfikacji WRC był Maciej Stawowiak. Brał on udział w zawodach w 1980 roku, jadąc samochodem FSO Polonez 2000. Co ciekawe, zdobył wówczas 1 punkt i zajął 10 miejsce podczas Rajdu Portugalii.
 3. Najlepszym Polakiem w historii rajdów WRC jest obecnie Robert Kubica, który zajął 5 miejsce w Rajdzie Niemiec w 2013 roku. Jechał wówczas autem Citroen DS3 RRC.
 4. Najwyżej w kwalifikacji ogólnej wśród Polaków znalazł się J. Stawowiak, który jechał Polskim Fiatem 125p i zajął 3 miejsce w Rajdzie Polski 1973. Wówczas, jednak nie wprowadzona była jeszcze klasyfikacji kierowców.
 5. Najczęściej z polskich kierowców w pierwszej „10” rajdów uplasował się Rober Kubica.
 6. Co ciekawe, samochód jakim kierowcy biorą udział w rajdach musi być też dostosowany do poruszania się po „normalnych” drogach, by móc dojechać na miejsce rywalizacji i na kolejne odcinki zawodów.
 7. W historii aut używanych w zawodach WRC spotykane były skrzynie, które posiadały od czterech do siedmiu przełożeń.


Zobacz też: WRC 2019. Informacje i oferta bukmacherów


 1. Każdy samochód specyfikacji WRC musi spełnić normy jakie nakładają na niego przepisy FIA – międzynarodowej organizacji pozarządowej, która obecnie gromadzi 239 narodowych federacji sportów samochodowych.
 2. FIA powstała ponad sto lat temu – 20 czerwca 1904 roku jako Association Internationale des Automobile Clubs Reconnus (AIACR).
 3. Pierwsze Mistrzostwa Świata Formuły 1 odbyły się w 1950 roku.
 4. Pierwsza Seria Rajdowych Mistrzostw Świata miała miejsce w 1973 roku, a jej pierwszą eliminacją był Rajd Monte Carlo.
 5. Zawody WRC cieszą się popularnością z uwagi m.in. na fenomen pokazów samochodów największych producentów z branży motoryzacyjnej.
 6. Co ciekawe, podczas rajdów WRC w Meksyku odbywają się atrakcyjne wizualnie świetlne iluminacje na ścianach budynków.
 7. Zawody WRC odbywają się na całym świecie i na terenach zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenu – od górzystego Monte Carlo po płaskie odcinki rajdów w Szwecji.
 8. Kierowcy biorący udział w zawodach WRC są znani na całym świecie i stali się bohaterami m.in. gier komputerowych. Wśród nich znajduje się polski kierowca – Krzysztof Hołowczyc, który dzięki udziałowi w zawodach stał się też znanym celebrytom.

Źródła:

 • „WRC.com®| FIA World Rally Championship | Official Website – wrc.com”, cyt. za: wrc.com
 • „Kubica zapisał się w historii motorsportu (pol.), cyt. za: wp.pl